Türk Telekom’da değişim var. Ama..!

"Türk Telekom’da değişim var. Ama..!"

Bir sabah ofise geldiğimde, twitter’da bir logo muhabbeti dönüyordu. Türk Telekom birleşmişti, ve logosu absürt derecede berbattı (Bana göre).

O vakit başımıza gelenleri hala kestiremiyordum, çok önemsemedim de. Logoyu eleştiren birkaç tiwit dışında :) çok bir şey yazmadım.

Oturup ne değişti uzun uzun analiz etmeyeceğim, çünkü Ferdi Çıldız yazısında, çok net değişen pekte bir şeyin olmadığını belirtmiş.

O gün şimdi bulamadığım bir twit okumuş ve gülmüştüm. Şöyle diyordu bir ablamız.

“Türk Telekom ile avea birleşti? Ne yani şimdi internette mi çekmeyecek”

13 Şubat akşamına kadar da hiç aldırış etmedim, kim birleşmiş, ne olmuş, ne bitmiş. Akşam eve gittiğimde bilgisayarımı açtım bir internet sayfası açmaya çalıştım abartmıyorum tam 1 dakika 3sn açıldı. 2016 senesinde tam bir dram. Modemde sorun olabileceğini düşünüp klasik resetleme, kabloları kontrolü falan derken değişen bir şey olmadığını fark ettim.

Ama asıl drama şimdi geliyoruz.

Müşteri hizmetlerini aradığımda birleşen üç firma tek kanaldan müşteri desteği verdiği için, önce önüme 3 seçenek çıktı. İkincisi seçip devam ediyorum. Çoğunuzun bildiği, orayı tıkla burayı tıkla olayı hayli uzamış. Aralardaki o sessiz bekleyişi de, hiç ama hiç anlamadım ya neyse.

Müşteri hizmetlerine sorunu anlattığımda “Adil Kullanım Kotasını Doldurduğunuzu” söyledi. Bizde yükseltmek istediğimizi ve modem kurulumunu tekrardan yapmak istediğimizi, bunun için kullanıcı şifresini iletmemizi istedik. Burada altını çizmek istiyorum, müşteri temsilci bize hattınızda bağlantı sorunu yaşarsınız, yâda internette kesilme olabileceğine dair en ufak bir bilgi aktarmadı.

Yazının devamı için...

Kamil Kalkan

Kamil Kalkan

UI/UX Designer & Web Developer

Yorumlar