Eğer güzel şeyler yapamayacaksanız, başlamayın

"Eğer yapamayacaksınız, hiç başlamayın"

Her sabah kitap okuyarak kahvaltı veya kahve içemiyorken, (Belki bunun ayrıca tartışılması gerekiyor ama konumuz bu değil) elimde tablet blog okuyup, dribbble da tasarım inceleyebiliyorum_

Benimde çoğu tasarımcı ve yazılımcı camiasındaki arkadaşlar gibi, her sabah bakmadan çalışmaya başlamadığım, uzun zamandır takip ettiğim bloglar var. Son zamanlarda bu rutin okumaların çoğu medium bana verse de, hala medium dışında takip ettiğim bazı bloglar var.


- bashooka.com
- bashooka.com
- smashingmagazine.com
- www.webappers.com
- www.webappers.com
- shiftdelete.net
- thenextweb.com

Bunlar takip ettiğim birkaç tanesi. Birde takip edemediklerim var ki ben kendi adıma bu kadar güzel projeler yapılıp neden devam edilmediğini merak ediyorum.

Sebebini anlamadığım gibi uzun zamanda takip etmeye devam edip, belki yeni şeyler yayınlanır diye bekliyorum. Yayınlanmadığın da sinirleniyorum. Hatta geçmişte böyle güzel blogların sahibine ulaşıp nedenini sorduğumda olmuştur. Çok geri dönüş almadım o ayrı konu :)

Mesela kat.io uzun zamandır takip ediyorum. İlk yayınlandığında beğeni ile takip ettiğim, her sabah yeni bir post görmek ümidi ile baktığım hayal kırıklığına uğradığım bir blog. Amacı özelikle tasarım, fotografçılık vb. konulardaki insanların hayatını anlatan, bu insanlar bu işi nasıl başardıklarını yaratıcılıklarını beslemek için nasıl yaşadıklarını anlatmak. Baktığımda hiç tanımadığım süper işler yapan insanları gördüm.

Userspots UX Akademi biraz tasarım ile uğraşıyor iseniz, UX konusunda ucundan kıyısından uğraşmışlığınız var ise, Userspots’u ve mustafadalci ’yı tanımıyanınız yoktur desem çok büyük bir cümle kurmuş olmam sanırım.

Userspots UX Akademi de ilk açıldığında beni çok heycanlandırmıştı. Çünkü Türkiye’de UX konusunda işe yarar, anlaşılır kaynak bulmak hayli güç. Ne yazık ki üç tane post’tan sonrası gelmedi :(

Örnekler çoğaltılabilir. Bir zamanlar safran vardı mesela oda gitti.

Bu aralar benimde yazdığım, ama yazmaktan çok yazılanları zevkle takip ettiğim Z-raporu var mesela. Umarım o da diğerleri gibi olmaz. Hiç bir şeyin sonsuz olmadığını, sonsuza kadar süremeyeceğini biliyorum ama bu kadarda kısa olmak zorunda değil.

Benim gibi düşünüyorlar mı bilmiyorum :) ama Sherpa Blog sürekliliği ve bilgi kalitesi bakımından güncel kalmaya, bilgi birikimlerini paylaşmayı sürdürüyorlar, takip etiğim kadarı ile karşılığını da alıyor görünüyor.

Kamil Kalkan

Kamil Kalkan

UI/UX Designer & Web Developer

Yorumlar