Aslında hepimiz birer milyarderiz.

"Aslında hepimiz birer milyarderiz"

Uzun zamandır kişisel yapılacak listesi için trello kullanıyorum. Birçok uygulama ile entegre çalışabiliyor olması, ücretsiz olması en önemlisi de basit bir kullanıcı ara yüzü sayesinde tek sayfada genele hakim olabiliyor olmamam sebebi ile kullanmayı seviyorum. Trello ile “aslında hepimiz birer milyarderiz” başlığı ne alaka diyeceksiniz ki haklısınız.

Çalıştığım şirkette görev değişiklikleri olunca bende trello’da uzun zamandır yarattığım iş planlama kartlarına birkaç ekleme yapmak zorunda kaldım. Ve tam bir yıl önce oluşturduğumuz birkaç İyi Adam panosuna rastladım.

Biraz geriye gidip özetlemek gerekirse, geçen yıl 13 Şubat 2015 tarihinde bir sabah uyanmak için sabah kahvemi içerken Webrazi’de Bir Kaç İyi Adam: Girişiminize ücretsiz ve karşılıksız yazılım ve tasarım desteği veren proje başlığını okudum. O güne kadar böyle bir organizasyonda ne bulundum, nede girişimcilik konusunda bir tecrübem olmuştu. Birden bana çok cezbedici gelmişti. Çünkü kabullenmek gerekirse ülke olarak en çok korsan kullandığımız, ya da en önemlisi github’da ücretsiz sunulan açık kaynak yazılımlarının, yapan kişiye bir teşekkür dahi etmeden alıp ücret karşılığı satılan ülkemizde teknolojik alanda ücretsiz destek olmak, insanların hayatlarına dokunmak cezbedici gelmişti.

"Fikrim geldi"

Sayfanın altında bulunan mail adresinden iletişime geçtim ve bir özgeçmiş, bir fotoğraf ile başvuruda bulundum. Daha sonra Taksimde tabi ki projenin ruhuna uygun olarak bir starbucks da buluştuk. O gün 13 kişi gayet hey canlıydık ve girişimcilik konusunda Türkiye’de bir ekosistem doğmak üzereydi. Girişimcilik konusunda mentor yapmış çok değerli insanlarda vardı. Bir aylık sessizlikten sonra projenin kurucusu Ramazan Hocaoğlu ulaşılmaz oldu. Aramızda organizasyon yaparak gelen istekleri trello’ya aktarmaya karar verdik. Fark ettik ki meğer Türkiye bir silikon vadisiymiş de elinden tutan yokmuş. Her zamanki gibi ücretsiz olunca sonuna kadar sömürdüler.

Yazının devamı için...

Kamil Kalkan

Kamil Kalkan

UI/UX Designer & Web Developer

Yorumlar