Nedir bu slack?

"Nedir bu slack?"

İletişimin çok önemli olduğu günümüzde, aynı zamanda iletişimin doruklarına ulaşılmış durumdayız. Eminim email çıktığında devrim olarak nitelendirilmişti. Daha sonra google’nin gmail duyurması hotmail içinde yolun sonuna gelinmişti.

Ofiste büyük ekiplerin her gün yapılan işler hakkında konuşmak, iletişim kurmak email üzerinden yapılması imkânsız hale gelmeye başlandığında, Skype, Messenger gibi anlık yazışma yazılımları gerekiyordu. Fakat bunların hiç birinde ekip üyelerin yönetimi yapılamıyor, farklı platformlara entegre edilemiyordu. Slack uygulaması bu ihtiyacı gidermek adına geliştirilmiş bir takım içi iletişim ve etkileşim platformudur.

Yaklaşık iki yıl önce bir ekip içi iletişim uygulaması olarak yola çıkan slack, artık resmen bir platform.

Slack kelime anlamı olarak serbestlik, gevşeklik anlamına gelmekte. Anlamına uygun olarak da ismin hakkını verdiğini söyleyebilirim. (Bu yazımda sadece temel kullanımından bahsedeceğim.

Gelecek bölümde farklı platformlar ile entegresi ve api kullanımlarından bahsedeceğim.) Bilişim alanı başta olmak üzere birçok firmada kullanılabilen Slack, 30 fazla programlama dilini desteklemekte ve ekip içi kod, metin paylaşımını kolaylaştırmakta. Hatta bunları bir kısa yol atayıp otomatikleştirme imkanı da sunmakta.

Yazılımdan biraz anlayanlar kendilerine bir slackbot oluşturup, gelen yazışmalara otomatik cevaplatabilirsiniz. Slackbot belirli işleri atayıp yapmasını sağlayabilirsiniz. Farklı platformlar ile bağlayıp daha da geliştirilmesi mümkün. IFTTT ile birleştirildiğinde çok verimli işler yaptığını denediğinizde görebileceksiniz.

Anlık push bildirimleri ile bilgisayar başında olmasanız da telefonunuzdan takip edebilirsiniz.

"Slack kanal oluşturma"

SLACK en kanalları amacı, departman ya da konuya göre mesaj, tartışmalar ve bildirimleri ayırmak için sağlayarak odaklanmasına yardımcı:

Bir projede farklı gruplar/kanallar/departmanlar oluşturup, bunlara özel mesajlar atabilirsiniz. Bu şekilde diğer ekip üyelerini rahatsız etmemiş olursunuz. Yazdığınız bir mesajı @here komutu ile tüm ekibe ulaştırabilirsiniz.

Gizli gruplar oluşturup sadece yöneticinin davet ettiği kişilerin görebildiği kanallar da oluşturabilir, veya doğrudan kişiye mesaj atabilirsiniz.

Yazının devamı için...

Kamil Kalkan

Kamil Kalkan

UI/UX Designer & Web Developer

Yorumlar