Amazon Web Services (AWS) Domain Kurulumu.

"amazon web services nedir"

Amazon Web Service(AWS) cloud sistem konusunda tartışılmaz(bana göre) ilk sırada geliyor. Eğer yönetim paneline girerseniz(1 yıllık istediğiniz gibi deneyebilirsiniz) kapsamının ne kadar geniş olduğunu göreceksiniz.

Bu kadar geniş bir sistem olunca yönetmesi de bir o kadar zor oluyor. Eğer büyük bir projede kullanmak istiyor iseniz Amazon Simple Storage Service (S3), Amazon Elastic Compute Cloud (EC2), RDS tek tek kurup ayarlarını yapmanız gerekmekte.

EC2 nasıl kurulduğunu bir önceki yazıda değinmiştim. Otomatik olarak çoğu işlemi yapıyor. EC2 kurulumunu yaptıktan sonra, web sayfalarının çalışması S3 ve RDS kurulumunu yapmak gerekiyor.

S3 dosyaları barındırmak için özel veya herkese açık bir şekilde, dosyalarınızı, web sayfalarınıza ait dosyalarının tutulacağı yer.

"amazon web services nedir"

Web panelinde S3 tıkladıktan sonra, Create Bucket butonu ile kendimize yeni bir dosya kovası yaratıyoruz. Eğer bunu bir web sayfasına kullanacak isek özelikler kısmında Permissions yeni bir rol tanımlayıp, Everyone {list,upload/Delete} izinlerini veriyoruz. Static Website Hosting altında Enable website hosting seçeneğini işaretliyoruz.

Sisteme bir domain tanıtmak için route53 sekmesi altında, DNS management seçeneğinden yeni bir domain ekliyoruz.

Daha sonra yaratığımız domain detayına girip Create Record Set altında bir CNAME yaratıyoruz. Value kısmına S3->Bucket->Properties-> Static Website Hosting altında bulunan Endpoint adresini veriyoruz. Böylece domain hazır.

Resim: http://goo.gl/3qCdAI

Kamil Kalkan

Kamil Kalkan

UI/UX Designer & Web Developer

Yorumlar